Dziś święto Trzech Króli. "Jedno z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich"
W Kościele 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W polskiej tradycji nazywane jest świętem Trzech Króli. Jest ono jednym z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV wieku. Tego dnia czci się Chrystusa, który ukazuje się światu pogańskiemu.
2024-01-06, 05:35
Imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero od wieku VIII, ale nie są one potwierdzone. Zgodnie z tradycją, Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior - jako dający złoto Europejczyk, Baltazar zaś - jako król azjatycki przynoszący do żłóbka kadzidło.
Święto Trzech Króli
W czasie liturgii w świątyniach kapłan święci dziś kadzidło i kredę, którymi oznacza się drzwi na znak, że w mieszkaniu przyjęto prawdę o wcieleniu Syna Bożego. Zwyczaj ten upowszechnił się na przełomie XV i XVI wieku.
W 1960 r. władze komunistyczne zniosły święto Trzech Króli jako święto państwowe i dzień wolny od pracy. Przywrócono je w roku 2011 r. uchwałą Sejmu RP.
W wielu miastach uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech króli - barwnego pochodu, w czasie którego przedstawiane są sceny biblijne, a wierni dają wyraz wiary i przywiązania do życia zgodnego chrześcijańskimi wartościami.
REKLAMA
Posłuchaj
Obchody w stolicy
Jak zapowiada Barbara Trzeciak, prezes fundacji Orszak Trzech Króli, "dziś w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli". - Barwny korowód z monarchami wyruszy w południe spod Pomnika Kopernika na Plac Zamkowy - wskazała.
- Trzy orszaki królów Azji, Europy i Afryki będą ubrane odpowiednio w trzech kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa smoki. Dzieci będą przebrane za rycerzy i dwórki. Królowie będą jechać konnym omnibusem - dodała.
Posłuchaj
- Na czele pochodu z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem będzie szedł Gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z Turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki - dodała Anna Murawska, autorka scenariusza Orszaku. - Królowie będą kłaniać się panu Jezusowi, śpiewając kolędy w swoich językach, złożą dary i poproszą, by Jezus stał się królem ich serc - zaznaczyła.
Królem Europy Kacprem XVI będzie Włoch Roberto Alessio, który podkreślił, że czuje dużą więź z tradycją orszaków. - Pierwszy orszak zorganizował 800 lat temu św. Franciszek w miejscowości Greccio, niedaleko której mieszkam. Czuję presję, ale jestem zadowolony i świadomy tego, jak ważny jest dla Polaków orszak - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
- Orszak Trzech Króli. Reportaż "Pójdźmy wszyscy do stajenki" w Jedynce [POSŁUCHAJ]
- Święto Trzech Króli. Podhalańskie przygotowania do tradycyjnego orszak
Uroczysty pokłon
Moment uroczystego pokłonu trzech króli przy stajence na placu Zamkowym oraz złożenie darów nastąpi o 13:00. Po pokłonie obecni na placu będą mogli dołączyć do korowodu tańczących poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Następnie wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego kolędowania z zespołem góralskim Rodzina Cudzichów.
Posłuchaj
Dla uczestników przygotowano w tym roku 80 000 koron i 30 000 śpiewników, które będą rozdawane na Krakowskim Przedmieściu. Orszaki w tym roku zostaną zorganizowane w niemal 900 miejscowościach w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych, w Londynie, w Afryce, a także w Żytomierzu na Ukrainie. Polskie Radio jest patronem medialnym Orszaku Trzech Króli.
Zmiany w komunikacji miejskiej
W związku z Orszakiem odcinek od palmy na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego zostanie wyłączony z ruchu samochodowego, ale dopuszczony będzie ruch rowerów.
REKLAMA
Jak poinformował wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy, objazdami kursować będą autobusy linii 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44. Warszawskie tramwaje będą kursowały według weekendowego rozkładu jazdy, a metro - według niedzielnego.
IAR/PAP/jb
REKLAMA